Komunitní manažerka v roli dobrovolnice: „Není to sranda, ale má to smysl!“

Iveta Jelenová | 08. 05. 2023

Nemyslela jsem si, že je jednoduché stoupnout si před třídu, a moje zkušenost to jen potvrzuje. No a druhý den jsem navíc přišla o hlas! Obdivuji všechny učitelky a učitele, jejich práce je náročná, ale má velký smysl,“ popisuje komunitní manažerka Iveta Jelenová své zkušenosti z prvního Dne pro školu. Jak to celé proběhlo? Čtěte dál.

V roli komunitní manažerky jsem v programu už nějaký ten pátek, nicméně na své vlastní poznání i druhé strany „barikády“ jsem si musela počkat. Má chvíle přišla v dubnu na Střední průmyslové škole dopravní v Praze a mým tématem byla finanční gramotnost.

Ráda žákům a studentům přednáším o finanční gramotnosti, důležitosti cizích jazyků nebo o fungování EU. Stejně jako všichni dobrovolníci i já jsem prošla úvodním videohovorem a tvorbou medailonku a pak už se jen těšila, až se mi ozve první škola s poptávkou na přednášku. 

Pozvali si mě do občanské výchovy, kde jsem druhákům a třeťákům představila základy finanční gramotnosti v souvislosti s jejich budoucím povoláním. Došlo i na všeobecně nejoblíbenější téma – životní příběh dobrovolníka. Vyprávěla jsem o svém studiu ekonomie a financí přes výuku jazyků, přípravu českého předsednictví v Radě EU až po práci v neziskovém sektoru v oblasti vzdělávání. Třídy se mnou na oplátku sdílely představy o jejich budoucnosti - budou-li pokračovat v oboru, jaký studují – doprava nebo ICT.

Zjistit, co studenti znají a co je zajímá

Svůj Den pro školu jsem uvedla tím, že finanční gramotnost podle mě není o tom rozumět dopodrobna finančním trhům nebo českému daňovému systému. Je to spíš o selském rozumu a o tom, abychom rozuměli financím dost na to, aby pracovaly pro nás, a ne proti nám. Zeptala jsem se studentů, zda ví, kam se obracet pro pomoc, pokud si neví rady.

Pomocí klíčových slov ze světa financí jsem zkoušela, co studenti znají, a potom vyzvala čtyřčlenné skupiny, aby si zvolily téma, které je nejvíc zajímá. Studenti vybrali témata, jako jsou akcie, daně, úvěry a exekuce.
 

Den pro školu

Platit daně je normální

Se studenty jsme si vysvětlili, že zaměstnavatele jeho zaměstnanec stojí víc než jen to, co dorazí každý měsíc na účet. Bavili jsme se i o tom, proč se platí daně a k čemu je stát používá. 

Došli jsme spolu k závěru, že vyplnění daňového přiznání není raketová věda, ale pokud máte větší množství různých druhů příjmů, může se vám vyplatit daňový poradce, který sice něco stojí, ale může vám dost peněz ušetřit. Otevřeli jsme i další témata – důchody, šetření a jak to vnímají teď. 

Studenty nejvíc zajímaly praktické věci, jako je zpracování daňového přiznání, exekuce, cenné papíry. Někteří měli dokonce i vlastní zkušenosti s investováním do akcií. Ptali se mě, jak to mám s akciemi a investováním já. Co je to RPSN? Kdo vydává dluhopisy? Kolik člověk zaplatí navíc, pokud si vezme půjčku?

Společně jsme se bavili nejen o financích. Řeč přišla i na studium v zahraničí a lektorství jazyků. Angličtina není výhoda, už dávno je potřeba pro všechny mladé lidi, kteří chtějí být úspěšní. Jakýkoliv jazyk navíc je výhoda, angličtina je základ. S ní je pracovní, ale i osobní život mnohem jednodušší.

S paní učitelkou na SPŠ Dopravní domlouvám druhou přednášku zaměřenou právě na důležitost cizích jazyků a vyzkoušíme tandemový Den pro školu ještě s jedním dalším dobrovolníkem. 

Chcete si pozvat do školy někoho jako Ivetu? Koukněte na stránce komunity dobrovolníků do kategorie Finance a podnikání, vyberte si svůj okres a pozvěte je do vaší třídy.

O studiu v zahraničí, jazycích, či podnikání si můžete popovídat s dalšími našimi dobrovolníky. Vyberte si toho správného z komunity dobrovolníků.

Chcete svůj příběh sdílet s žáky a studenty ve školách? Zapojte se jako dobrovolník.