Den pro školu v Benešově byl v záři reflektorů

Hana Špirková | 2. 12. 2022

Co mají společného programátor, lektorka první pomoci, jednatel farmaceutické společnosti a odborník na cirkulární ekonomiku? Všichni jsou dobrovolníky Dne pro školu a společně na konci října navštívili deváťáky ze základní školy v Benešově, kam přišli vyprávět o svém povolání a životní cestě. Pestrý projektový den si nenechal ujít štáb České televize, který o Dni pro školu natáčel reportáž. (Odkaz najdete níže v článku 😊)

Jak to celé probíhalo, si přečtěte v článku s fotkami Filipa Jandourka.

Čtveřice dobrovolníků – zleva: Ladislav Olšbauer, Romana Kazdová, Milan Malý a Vojtěch Uhlíř


Dobrovolníci se sjeli do benešovské základní školy před osmou hodinou ranní a následovalo krátké seznámení ve sborovně. Všichni odborníci už měli předchozí zkušenost ze školy, ale pro všechny to bylo poprvé, kdy měli ve třídě strávit hned 5 vyučovacích hodin! Benešovská základní škola má totiž pět devátých tříd, které se u dobrovolníků střídaly.
 

Dobrovolník Vojtěch Uhlíř


Programátor Vojtěch Uhlíř hravou formou představil principy programování a žáky nejvíc zaujal tím, když popisoval, jaký je den v životě digitálního nomáda. „To vám k práci opravdu stačí mít jen počítač a připojení k internetu?,“ divili se žáci. Vojtěch byl také protagonistou televizní reportáže České televize, kterou si můžete pustit pod tímto odkazem. A proč se Vojtěch stal dobrovolníkem? „Den pro školu je skvělá možnost, jak ovlivnit mladé lidi, posunout naše školství a přinést do něj čerstvý vítr.“
 


Velmi praktickou (pěti)hodinu si pro deváťáky připravila lektorka první pomoci Romana Kazdová. Na umělé figuríně, které přezdívají „Ken“, si žáci mohli vyzkoušet masáž srdce nebo umělé dýchání. Romana se však snažila žáky motivovat i k tomu, aby se vydali v jejích stopách. Po každé hodině se přihlásilo několik žáků, kterým by se líbilo věnovat se zdravotnickým oborům. „Snažím se ve školách ukazovat, jak důležitá práce zdravotníků je, chci k tomu mladé lidi motivovat. Hrozně si cením všech zpětných vazeb, které pak dostávám, cítím v tom předávání zkušeností velký smysl,“ uvedla Romana na konci přednášky.
 

Ladislav Olšbauer je odborník na cirkulární ekonomiku a ve školách vysvětluje klíčové principy udržitelnosti. Nejinak tomu bylo i v Benešově. Popisoval také, jaké má zkušenosti s podnikáním a co ho vedlo k tomu věnovat se tématu udržitelnosti. „Téma cirkulární ekonomiky u studentů vzbuzuje velký zájem a jsem za to moc rád. Jsem přesvědčený, že klíč k úspěšné a opravdové změně leží v našich dětech.“
 

Dobrovolník Milan Malý zaujal žáky vyprávěním svého životního příběhu. Podělil se s nimi o zkušenosti nejen z řady profesí, ale i o doporučení týkající se volby toho správného povolání, které nemusíme najít hned napoprvé.
 

Den pro školu zavítal do Benešova díky učitelce Kateřině Podhorské, která celý projektový den pro deváťáky zorganizovala. „Nesmírně si cením toho, že nám dobrovolníci věnovali celý půlden. Jsem moc ráda, že Den pro školu existuje, protože si vůbec neumím představit, kde bych sama hledala odborníky z tak rozdílných oborů, které si studenti vybrali. Díky za to,“ vzkázala na závěr Kateřina Podhorská.


Inspiroval vás projektový den v ZŠ Benešov? Uspořádejte s dobrovolníky Dne pro školu podobný i na vaší škole. Stačí si vyhledat správné dobrovolníky v naší databázi a oslovit je prostřednictvím online formuláře.

Chcete se i vy podělit o svůj životní příběh a profesní zkušenosti? Staňte se dobrovolníkem Dne pro školu! Přihlaste se pod tímto odkazem.