Štěstí přeje připraveným aneb Den pro školu s renomovanou personalistkou z praxe
Michaela Veselá | 4.3.2024
Jak se připravit na pohovor a jak uspět ve výběrovém řízení? Jaké jsou aktuální trendy ze strany náborářů a zaměstnavatelů? Jak obstát v konkurenci uchazečů a proč finance nejsou hlavním parametrem?
I na takové otázky hledali společně odpovědi studenti 3. ročníku Obchodní akademie v pražském Karlíně spolu se známou personalistkou a marketingovou manažerkou, Petrou Nulíčkovou, které ročně projde pod rukama přes 15 tisíc životopisů.
Paní učitelce Müllerové z OA Karlín záleží na budoucnosti svých studentů a chce jim zajistit ty nejlepší vstupní podmínky na trhu práce. A tak zcela prozřetelně pozvala renomovanou expertku z oboru lidské zdroje, která jim zprostředkovala aktuální a praktické trendy při hledání práce.
Její pozitivní energie a zápal pro svou profesi doslova vdechly projektové hodině tvůrčí náboj a Petra si hned od začátku získala pozornost všech budoucích zájemců o práci.
Spolu se zabývali motivacemi a cíli při hledání práce. Petra Nulíčková zdůraznila, že finanční stránka pozice by neměla být hlavní motorem k získání dané pozice, protože bez dalších důvodů i dobře ohodnocená práce nebude člověka dlouhodobě uspokojovat.
Rozhovor s učitelkou Sandrou Peňázovou: „Chci umožnit žákům náhled do praxe.“
Petra Nulíčková poukázala na změnu trendů a chování pracovního trhu po pandemii COVID a také na diskriminační otázky, na které uchazeč nemusí odpovídat. Poukázala na důležité soft skills, které zaměstnavatel od svých lidí očekává – jako adaptabilitu, kritické myšlení, týmového ducha či schopnost prioritizovat.
Studenti se ptali na sílu reference/doporučení, na nutnost přiložit fotografii a optimální délku životopisu, zajímalo je také, kolik stojí inzerát na jobs.cz a co by (ne)měl obsahovat motivační dopis.
Role si pak otočili a ze studentů se stali hodnotitelé životopisů, kteří v nich hledali chyby a nešvary. Živé debaty mezi studenty prokázaly, že takový kooperativní úkol je vždy vhodné do Dne pro školu zařadit!
Petra doporučila studentům si po každém pohovoru udělat pro sebe krátké shrnutí pro účely vzájemného srovnání a snazšího rozhodování mezi nabídkami.
Překvapivé zjištění pro studenty bylo, že na pracovních portálech nejlepší místa nenajdou! Odkázala je na webové stránky institucí a na náboráře z profesní sociální sítě LinkedIn!
Závěrečné doporučení od Petry znělo: NEHODNOŤTE SAMI SEBE POČTEM NEÚSPĚŠNÝCH POHOVORŮ!
Chcete také ve škole uspořádat Den pro školu?
Najděte si odborníka dle vašich požadavků a představ v databázi dobrovolníků.
Studenti na Den pro školu reagovali jednoznačně pozitivně: „Příspěvek od paní Nulíčkové vnímám jako super pohled z té druhé strany a její tipy mi při pohovoru pomohou být nejlepší kandidát ze všech kandidátů. Přinesla aktuální informace, které učitel logicky nemá a Den pro školu je super jednoduchá cesta, jak je získat.“
K uživatelské přívětivosti webu doplnila, že „oslovení dobrovolníka je velmi intuitivní a zároveň mě ten proces vybírání baví, napadají mě při tom další témata pro projektové hodiny. Někdy se cítím unavená a ta domluva s dobrovolníkem mě vždycky spolehlivě dobije!“
Nechte se inspirovat paní Müllerovou a vybavte zcela bezplatně své žáky a studenty díky programu Den pro školu znalostmi a dovednostmi, které jim pomohou získat svou vysněnou pozici, protože ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM!