5 + 1 tip na oslovení dobrovolníků ze Dne pro školu

Hana Šottníková | 31. 10. 2023

Jak ideálně naplánovat návštěvu dobrovolníka ze Dne pro školu? Co k tomu budeme potřebovat? Pokud ještě váháte s oslovením odborníků z naší komunity, pomůže vám těchto 5 tipů. Nasdílely je s námi paní učitelky Lenka Lichtenbergová z gymnázia a OA v Sedlčanech a Sandra Peňázová ze střední odborné školy v Blansku, které v loňském školním roce spolu se svými studenty zažily několik Dní pro školu.

1. Naplánujte ideální délku návštěvy

Při plánování návštěvy dobrovolníka je ideální věnovat jeho vystoupení ve třídě alespoň dvě školní hodiny, tedy 2x 45 minut. Kratší doba může být nedostačující pro kvalitní a smysluplnou interakci s dobrovolníkem. Na druhou stranu delší dobu nemusí být žáci soustředění a udržet pozornost. Zvažte tedy i věk dětí, pro které bude akce s dobrovolníkem určena.

2. Zvažte, kdy chcete Den pro školu uspořádat

Dobrovolníci jsou často zaměstnaní lidé a nemusí mít vždy dostatek času. Proto je důležité předem zvážit, kdy byste chtěli dobrovolníka na škole hostit.

Pokud máte konkrétní datum, je vhodné oslovit více dobrovolníků najednou, aby se alespoň jeden uměl přizpůsobit vašeho termínu. Zkuste také oslovit dobrovolníky i z jiných okresů, jejichž obor vás zajímá, z naší zkušenosti víme, že rádi dojedou i do vzdálenějších míst.

3. Den pro školu nemusí být přednáška

Existuje mnoho způsobů, jak zapojit dobrovolníky do života školy. Jak říká učitelka Lenka Lichtenbergová: „S dobrovolníky můžete mít besedy, workshopy nebo projektové dopoledne pro celou školu". Záleží na domluvě s dobrovolníky a na vašich časových dispozicích.

„Naše zkušenosti jsou velmi pestré - setkali jsme se se skvělými přednáškami, praktickými a hravými workshopy, inscenačními metodami a také s prohlídkou budovy soudu. Někteří dobrovolníci dorazili k nám do školy tak, za jinými jsme se vydali sami, takže jsme z toho měli hezkou exkurzi,” doplňuje Sandra Peňázová. 
 

4. Zapojte žáky do výběru dobrovolníků

Určitě stojí za to zapojit žáky do výběru dobrovolníka pro vaši školu. Tento postup může zvýšit zájem a zapojení studentů. Někteří učitelé nechávají žáky při výběru hlasovat, jiní rovnou pozvou více dobrovolníků najednou, aby si žáci vybrali, od koho chtějí načerpat inspiraci z praxe.

Ještě dál zašli na gymnáziu v Rimavské Sobotě, kde na studentech nechali i celkovou domluvu s dobrovolníky a organizaci projektového dne. „Myslím si, že tato zkušenost byla pro studenty velmi cenná,” doplňuje učitelka Naďa Mihalcová z tamního gymnázia.

Rozhovor s učitelkou Sandrou Peňázovou: „Chci umožnit žákům náhled do praxe.“

5. Udržujte kontakt s dobrovolníky i po návštěvě

Osloveným učitelkám se osvědčilo udržovat kontakt s dobrovolníky po jejich návštěvě. „Můžete je po nějakém čase pozvat na online hodinu nebo je navštívit přímo na jejich pracovišti,” doporučuje Lenka Lichtenberková. O všech dalších termínech návštěv s dobrovolníkem, který k vám chodí opakovaně, informujte prosím naše komunitní manažerky na e-mail: info@denproskolu.cz.

TIP navíc: Poděkujte obědem v jídelně :)

Zapojení dobrovolníků je bezplatné a jejich návštěvy můžete využívat opakovaně. Ale určitě je přivítejte v přátelské atmosféře nebo dobrovolníka pozvěte na oběd ve školní jídelně! Sentiment z návratu do školních lavic spojený s jídlem ze školní jídelny bude perfektním poděkováním za ochotu dobrovolníka, na který bude v dobrém :) určitě dlouho vzpomínat.

Chcete také ve škole uspořádat Den pro školu?
Najděte si odborníka dle vašich požadavků a představ v databázi dobrovolníků.