Zážitky z online Dnů pro školu

Online vyučování – ještě před dvěma lety bylo pro školy strašákem, v pandemii se stalo nutností. Spousta učitelů by mohla vyprávět, jak to občas nebývá jednoduché, jak nefungují mikrofony, kamery, připojení, jak je těžké děti přes počítač zaujmout a že osobní kontakt se žáky nic nenahradí… My jsme ale za tuto možnost rádi, protože díky online výuce může Den pro školu překonávat stovky kilometrů!

Dobrovolník Jan Delong z Třince takhle virtuálně odcestoval za studenty gymnázia do 450 kilometrů vzdálených Lovosic, kde jim přednášel o své práci knihovníka a PR specialisty. Psychoterapeut Martin Zikmund z Prahy svůj první Den pro školu absolvoval mezi studenty v Ostravě.

Nejzajímavější zážitek z online vyučování má za sebou fotograf a grafik Tomáš Hejlek ze Zadní Třebáně, který měl mít s učitelem z Nového Města na Moravě koordinační hovor a najednou… se před ním na obrazovce objevila celá třída!

„Bylo to velmi překvapivé. Byl jsem zaskočen, ale když už jsem tam byl, tak jsem zůstal 😊. Celé to bylo super, i když jsem to neměl připravené. Studenty to zaujalo, měli spoustu otázek. Bylo vidět, že je to zajímá. Jsem rád, že můžu něco předat mladší generaci,“ řekl nám po svém Dni pro školu Tomáš.
Tomáš Hejlek
Jan Delong zase ocenil připravenost učitelky i žáků: „Bylo pro mě důležité spojit se s paní učitelkou více než jednou a pořádně si upřesnit očekávání a co by mělo být výstupem,“ poznamenal Jan.
Jan Delong

Psychoterapeut Martin Zikmund dostal před přednáškou spoustu zvídavých dotazů, popisoval, jaký je rozdíl mezi psychiatrem a psychologem, vysvětloval, proč teenageři chodí spát pozdě a došlo i na téma lysohlávky 😊 

A jaká byla zpětná vazba od studentů?

„V mnoha věcech mi pan Zikmund dal jiný pohled na svět, o kterém budu přemýšlet. Líbilo se mi, jak mluvil narovinu.“ 
„Dokázala bych přednášku poslouchat ještě celé hodiny.“ 
„Líbilo se mi, že to bylo online. Když se nemusím ptát pod svým jménem, necítím se potom tak blbě a nemusím pak zpětně tak moc přemýšlet, jestli náhodou nebyl můj dotaz moc hloupý. A bylo to super a naučné a zajímavé.“

Je úžasné vidět, kolik nadšení vyvolává Den pro školu i přes obrazovky počítačů, děkujeme všem dobrovolníkům a učitelům 😊