Učitel Vojtěch Bernacik: „Neumíme studentům přiblížit různé obory z praktického hlediska. V tom je odborník nenahraditelný.“

Vojtěch Bernacik učí na Pražském humanitním gymnáziu. Na konec června pozval hned 5 dobrovolníků Dne pro školu a ve spolupráci s nimi připravil pro studenty Den zdraví. Jak akce proběhla a jaká byla zkušenost pana Bernacika se Dnem pro školu? Přečtěte si v rozhovoru.

Přiblížíte nám akci, která u vás ve škole proběhla?

S kolegy jsme přišli s tematickým dnem, který jsme nazvali Den zdraví. Chtěli jsme ho zaměřit hlavně na psychické zdraví, nejen na to fyzické, abychom studentům ukázali, že mezi tím existuje spojitost. Pozvali jsme dobrovolníky Dne pro školu z řad koučů, terapeutů a další odborníky, kteří se tématu věnují. Jako učitelé toto téma sami tolik obsáhnout neumíme, takže jsme rádi, že nám dobrovolníci pomohli.

Jak průběh Dne pro školu hodnotíte?

Co jsem mluvil se studenty, tak byli nadšení. Kariérní poradenství, talent a jak tohle všechno souvisí s psychickým zdravím, o tom od nás asi nikdy ještě neslyšeli.

Jak z pohledu učitele obecně vnímáte návštěvy odborníků z praxe ve školách?

My učitelé jsme většinou pouze učitelé. Veškerý náš pracovní život je stažený do školy a zkušeností mimo školní prostředí obvykle moc nemáme.

Ať už se jedná o marketing, koučink nebo jakékoliv další obory, neumíme je studentům přiblížit z praktického hlediska.  My můžeme teoretizovat, něco si domyslet nebo třeba vyčíst z médií, ale neumíme praktickou stránku věcí.  V tom je odborník nenahraditelný.  Do školy se snažíme zvát odborníky na nejrůznější akce, abychom tento handicap trochu dorovnali.

Dobrovolníky Dne pro školu jste oslovoval poprvé a přišlo jich k vám do školy hned 5 v jeden den. Jak k tomu vlastně došlo?

Je to tak trochu náhoda. Když jsem přišel s nápadem na Den zdraví, váhal jsem, kde tolik odborníků rychle sehnat. Kolegyně mi doporučila Den pro školu.

A doporučil byste i Vy náš program dalším učitelům?

Určitě, už jsem to udělal. :-)  Bývalí kolegové z jiné školy o Dni pro školu teď už také vědí. Je to výborný nápad, vytvořit stránku, na které mohou školy procházet profily odborníků a jednoduše si vybrat.

Chcete si také jednoduše vybrat a pozvat do školy zdarma odborníky z nejrůznějších oborů? Projděte si jejich medailonky v naší online databázi. Oslovte dobrovolníky, kteří vám padnou do oka. Domluvte si průběh návštěvy a užijte si spolu se studenty Den pro školu.