Student gymnázia: „Když přijde někdo z praxe, dodá nám to chuť učit se dál novým věcem.“

U příležitosti Evropského dne jazyků některé školy koncem září uspořádaly pro své studenty speciální program zaměřený na studium cizích řečí. Na Gymnáziu Botičská se organizace školního Dne jazyků ujala učitelka češtiny a základů společenských věd Milena Petrová, která pozvala hned tři z našich dobrovolníků. Jak to celé proběhlo se dozvíte v následujícím článku.

27. září se na gymnáziu setkali dobrovolníci Ivana Anna Hořejší, Veronika Zahradníková a Adam Carson. Všichni si připravili individuální hodinový workshop či přednášku pro dvě skupiny studentů napříč ročníky. Každý z dobrovolníků mluvil o svém životním příběhu a o tom, jak znalost cizích řečí ovlivnila jejich život a kariéru.

Manažerka Veronika se dříve živila jako jazyková lektorka. Studentům popisovala hlavně své zkušenosti se studiem Americe, které významně ovlivnilo její další životní kroky. Během své přednášky posluchače často vybízela k zamyšlení: „Představte si, že je vám 16, rodiče vás poslali do Ameriky na střední a vy zjistíte, že tak úplně anglicky neumíte. Mobily nebyly a když já měla ráno, rodiče měli noc. Co byste na mém místě dělali?“

Když se následně nedostala na vysněná práva, vrhla se právě na jazyky. Studenti se nestyděli a zajímalo je například i to, kolik si taková vyučující jazyků před 10 lety mohla vydělávat. Mnozí z nich tipovali okolo 200 Kč za hodinu a byli velmi překvapeni, že realita byla dvojnásobná. „Studenti jsou dnes velmi uvědomělí v tom, na co se ptát, a jaké odpovědi si hledat“, zhodnotila Veronika po skončení svého Dne pro školu.

Spisovatel a učitel angličtiny Adam učí lidi různým přízvukům. Studenty mimo jiné velmi zaujalo, že si změnil své původní příjmení na Carson proto, aby dal pomyslnou nohu do dveří příležitostem. A co bylo hlavní myšlenkou, kterou chtěl Adam gymnazistům předat?  „Pokud se naučíte jasně a srozumitelně mluvit a formulovat své myšlenky, je to v životě velká výhra. O to větší, když to budete umět v několika jazycích.“

Průvodkyně a asistentka pedagoga Ivana Anna se studenty mluvila mimo jiné o vystoupení z komfortní zóny. Jejím nejdůležitějším vzkazem pro dospívající studenty však bylo to, že nevědět, čím chci být, je v pořádku. Sama by bývala v šestnácti letech ocenila, kdyby jí tohle někdo řekl. I proto se stala dobrovolnicí Dne pro školu.

Dobrovolníci ukázali, že se díky jazykům dá i dobře živit. Studenti z přírodovědného gymnázia informace z praxe hodně ocenili, protože jim bližší vhled do humanitních předmětů občas chybí. „Návštěvy mi přišly velmi  zajímavé obzvlášť ve spojení s jazyky. Učíme se tady spoustu jazyků a zdá se mi, že občas ztrácíme motivaci se je učit.  Vždy, když přijde někdo z praxe, dodá nám to chuť učit se dál novým věcem“, dodal po skončení programu jeden ze studentů.

Chcete také dodávat dětem chuť učit se a pomoci jim rozhodnout se o dalších životních krocích? Staňte se dobrovolníkem Dne pro školu.

Učíte na základní či střední škole a rádi byste studentům poskytli vhled do různých oborů? Vyberte si z naší databáze dobrovolníků a pozvěte je zdarma do školy.