Den plný inspirace s dobrovolníky Dne pro školu v Příbrami

Na konci školního roku učitelé často studentům čekání na prázdniny zpestřují něčím neobvyklým. Některé školy pořádají pro své studenty dny přednášek a workshopů s odborníky z praxe. V rámci jednoho z nich se 4 dobrovolníci Dne pro školu vydali na Obchodní akademii a Vyšší odbornou školu Příbram. Na jejich přednášky jsme se jeli podívat i s fotografem Filipem Jandourkem a připravili pro vás krátkou fotoreportáž. Témata se týkala zejména podnikání, ale došlo i na filmový průmysl.

Markéta Aubrechtová

Markéta Aubrechtová se zaobírala především tím, co lidi vede k rozhodnutí začít podnikat. Hned na úvod studentům položila otázku: „Co pro vás znamená podnikání?“   U některých z nich se již nyní projevily až překvapivě zjevné podnikatelské sklony: „Vytvořím něco a bude to moje.“ „Budu pánem svého času. “ „Radši budu pracovat 12 hodin na sebe než 8 pro někoho jiného.“

Markéta studenty vybízela také k přemýšlení nad tím,  jaké kroky musí začínající podnikatel udělat, a seznámila je s „realitou podnikání“. Povyprávěla jim o všem, co musela sama zařídit při zakládání svého vlastního byznysu, co musela splnit, s jakými úřady komunikovala a co ji na její cestě překvapilo.

Jaroslav Dušek

O podnikání z pohledu větší firmy se studenty diskutoval obchodní ředitel Jaroslav Dušek. Přiblížil jim proces výroby nového produktu. Jak se firma o tvorbě produktu rozhoduje? Proč ho vyrobit? Jak zjistit, zda by měl konkrétní produkt následovat současné trendy nebo si naopak dát za cíl nové trendy udávat? Studenty seznámil také s distribučními cestami produktu a s marketingovými nástroji, které k uvedení na trh firmy využívají.

Adam Blecha

Nejvíce studenty rozesmál podnikatel a investor Adam Blecha. Ten jim dal do světa podnikání nahlédnout právě z pohledu investora. Mluvil nejen o investicích do projektů či firem, ale velkou část přednášky strávil nad tématem řízení osobních financí v různých fázích života. Seznámil studenty s typy investic a poodhalil i svou vlastní strategii při investování do nemovitostí.

Jakožto rodič tří dospívajících dětí okořenil povídání i příběhy z domova, kde s dětmi rád hraje vzdělávací deskovou hru Cash Flow. Ta simuluje různé životní finanční situace, na které musí člověk reagovat, jako je například příchod miminka. „Nechce ode mě to dítě někdo koupit?“, prohlásilo údajně jedno z dětí pana Blechy, když mu hra postavila do fiktivního života výdaje spojené s dalším potomkem. „Aspoň vidíte, jak jste drahý“, odvětil se svérázností sobě vlastní pan Blecha a poukázal tak úsměvně na důležitost vzdělávání dospívajících v oblasti finanční gramotnosti.

Jakub Košťál

Nadšení ve studentech vzbudila návštěva filmového a televizního producenta Jakuba Košťála. Ten doplnil čtveřici dobrovolníků a studenty seznámil nejen s procesem přípravy filmu od námětu až po distribuci. Představil jim také pracovní pozice, jaké mohou v oblasti filmu vykonávat.

„Slyšela jsem dobře, že na FAMU jsou přijímačky z matiky?“, ocenila informace z praxe přihlížející paní učitelka matematiky, když Jakub mluvil o filmových školách a tipech, jak se připravit na přijímací řízení.

Jakub si pro studenty připravil hned několik překvapení. První vlnu nadšení vyvolaly sošky Českého lva a ceny Emmy. S těmi si téměř všichni chtěli hned udělat selfie. „Pokud vás film opravdu zajímá, pojďme se domluvit a vezmu vás na plac”, vyvolal Jakub další vlnu pozitivních reakcí. Nakonec pro studenty uspořádal soutěž, jejíž vítěze pozve na nadcházející premiéru svého filmu.

A co dodal Jakub na závěr? „Klobouk dolů před učiteli, kteří dokáží studenty podnítit k diskuzi.“ Nutno dodat, že sám Jakub o zájem diskutovat ze strany studentů nouzi rozhodně neměl. :)

To je docela zajímavý den ve škole, nemyslíte? Pozvěte ve školním roce 2022/2023 do vyučování dobrovolníky Dne pro školu a zpestřete den sobě i svým studentům. Možná to některým z nich pomůže v rozhodování o vlastní budoucnosti.