Podporujeme mediální gramotnost na školách

V uplynulých dvou týdnech jsme měli napilno. Vážná situace, jakou je ruská invaze na Ukrajinu, ovlivnila přirozeně i naši práci. Protože hlavním posláním Dne pro školu je podpořit učitele a dodat do jejich hodin vhled odborníků z praxe, bylo jasné, že se musíme v této době zapojit o to více.

Navázali jsme spolupráci s Asociací public relations (APRA) za účelem podpory mediální gramotnosti, která je tak důležitá právě v období bujících dezinformací či takzvaných “fake news”. Díky APRA se řady našich dobrovolníků postupně rozrůstají o šéfy komunikace firem, ředitele PR agentur, akademiky, novináře a další experty na média.

„Mediální gramotnost je v dnešní společnosti stále důležitější, bohužel na většině českých škol se jí věnuje minimální pozornost. Situace na Ukrajině a související ruská propaganda potřebu osvěty násobně zvýšila,“ řekl Michal Vlasák, místopředseda Asociace public relations.

Mezi prvními přihlášenými dobrovolníky, které už nyní mohou učitelé středních škol oslovit prostřednictvím online databáze Dne pro školu, jsou například Pavel Hacker, Štěpán Dlouhý, Jan Suda, Jan Vrobel a Michal Kuzmiak.

„Právě v dnešní době je obrovskou výhodou, že k této složité problematice mluví experti z dané oblasti, přinesou relevantní informace a podpoří učitele,“ dodala Lucie Ellingerová, manažerka komunikace Nadace České spořitelny.

Také ve spolupráci s programem Samet na školách, který na situaci rychle zareagoval svým projektem Ukrajina na školách, budou naši dobrovolníci šířit osvětu v oblasti mediálního vzdělávání. A přestože je podpora mediální gramotnosti na školách v těchto dnech hlavním cílem snah Dne pro školu, tématem se neomezujeme. V databázi expertních dobrovolníků máme například i řadu psychologů a terapeutů. Věříme, že i ti mohou být v tomto citlivém období užitečnou pomocnou rukou pro učitele a jejich žáky.

Chcete si i vy do školy pozvat odborníka na komunikaci nebo jiného dobrovolníka Dne pro školu? Najděte jednoduše toho správného  v naší komunitě dobrovolníků. Stačí do vyhledávacího okénka zadat požadovaná klíčová slova (krizová komunikace, psycholog, mediátor apod.)