Pilotujeme Den pro školu

Než se pustíte do čtení, tak jen podotkneme, že tento článek vznikl před spuštěním webu Dne pro školu na blogu Q Designers, kteří se na stavbě celého projektu podílejí.

Tak jen ať víte. Příjemné čtení.

Dobré zprávy! Normálně bych nezačínal článek větou s vykřičníkem, ale tady je to na místě. Za poslední dva měsíce jsme postavili provozní tým, začali spolupracovat s neziskovkou Výluka, spojili prvních 15 škol s dobrovolníky a připravili pro ně dva úvodní workshopy. A to hlavní - díky otevření škol můžeme pilotovat naživo. První den pro školu ve skutečnosti probíhá právě dnes. Offline.

Ale postupně:

Právě pilotujeme Den pro školu s 15 dobrovolníky a školami po celém Česku

Aby bylo možné Den pro školu spustit naplno, je potřeba spoustu věcí připravit (viz krátký seznam v článku Jak dopadlo hledání 100 dobrovolníků pro školy). To nejdůležitější je průběh samotného dne.

Proto jsme spustili pilot s prvními 15 školami a dobrovolníky a společně s nimi celý proces stavíme.

Patnáct škol, se kterými pilotujeme Den pro školu

Řešíme otázky jako: Jak se mají učitelé a dobrovolníci připravit? Jak se spolu domluví na obsahu a formě? Jak jim v tom můžeme pomoci? Jak to udělat, aby to děti bavilo? Jak pak ode všech získat zpětnou vazbu..? U nás ve studiu se tomu říká průzkum bojem. Takhle vypadal poslední měsíc:

Co už máme v pilotu za sebou

  1. Oslovili jsme 30 dobrovolníků a 30 škol pro pilot
  2. Odvedli jsme 28 hloubkových rozhovorů 
  3. Potvrdili jsme 15 párů, které stihnou Den pro školu ještě v červnu
  4. Naplánovali jsme dva workshopy, které pomůžou dobrovolníkům s přípravou na první Den pro školu

První přípravný workshop pro dobrovolníky byl v pondělí, další bude dnes. Nejvíc času teď trávíme tím, že pomáháme s koordinací a přípravou po celém Česku.

První Den pro školu proběhne dnes v Olomouci

Ve skutečnosti probíhá právě teď, když píšu článek, který právě čtete. Je na Moravské střední škole v Olomouci a jako dobrovolník se zapojila Vanda Světlíková, lékařka rychlé záchranné služby, která zároveň pracuje v mobilním hospici Strom života.

Na prvních Dnech pro školu budeme taky. Jako pozorovatelé i jako dobrovolníci. Ale naším cílem je postavit Den pro školu tak, aby další spolupráce dobrovolník-učitel probíhaly bez nás.

Přidává se Výluka

Z pilotu Dne pro školu už teď jasně vychází, že úvodní rozhovory bude potřeba udělat se všemi dobrovolníky, kterých je v tuhle chvíli 388. Navíc ještě pro většinu z nich zorganizovat přípravné workshopy. Na to bychom sami nestačili.

Naštěstí se ke Dni pro školu přidává neziskovka Výluka, která už několik let pomáhá zájemcům o učitelství (například i odborníkům uvažujícím o změně kariéry) na jejich cestě do školy. Výuku vedou Jana a Sandra. Obě mají spoustu zkušeností z praxe, a taky vedou vlastní projekt Zacniucit.cz, který je Dni pro školu velmi blízko.

Jana a Sandra z Výluky, které vedou přípravné workshopy pro dobrovolníky Dne pro školu

Den pro školu sice není příprava na učitelskou kariéru, ale tipy a triky od profesionálů se dobrovolníkům určitě hodí. Takže vítám Janu a Sandru na palubě a posílám díky za to, že se chopily přípravy prvních workshopů už v rámci pilotu :)

Další posily od Nadace České spořitelny

S Nadací ČS Den pro školu stavíme od začátku. Zadání bylo zjednodušeně: “Vymyslete jak zlepšit vzdělávání v Česku. Když to bude dobrý nápad, podpoříme ho finančně. A když to bude hodně dobrý nápad, možná z něj uděláme náš “vlajkový projekt” a budeme ho podporovat i nadále”.

Jak se můžete zapojit

Přes léto budeme potřebovat spoustu zpětné vazby. Na web. Na podklady pro učitele a dobrovolníky. Na první články na (budoucím) blogu. Na přípravné workshopy…

Pokud nám chcete s přípravou Dne pro školu pomoci, přihlaste se tady na testování prototypů. Uložíme si vás a ozveme se.

Potkejme se online

A poslední novinka - konečně se můžeme potkat online. Tady:

Aktivní budeme hlavně na Facebooku. Potkáme se tam?

Krásný den a díky za podporu Dne pro školu!