Najdeme prvních 100 dobrovolníků pro školy?

Než se pustíte do čtení, tak jen podotkneme, že tento článek vznikl před spuštěním webu Dne pro školu na blogu Q Designers, kteří se na stavbě celého projektu podílejí.

Tak jen ať víte. Příjemné čtení.

Už pár měsíců hledáme cestu, jak zlepšit vzdělávání v Čechách. Mluvili jsme s hromadou učitelů, ředitelů, s lidmi z neziskovek, z Eduinem, s MŠMT, pořádali jsme veřejnou diskusi na Clubhouse a dokonce jsme strávili den na škole v roli učitelů. Měli jsme na starosti osmou bé (viz fotka v záhlaví), ale to je příběh sám o sobě.

Vymysleli  jsme 42 konceptů, postavili sedm různých prototypů, a věřím, že to konečně máme. Máme nápad jak pomoci vzdělávání na úrovni celé republiky skrz zapojení veřejnosti. Ale zároveň máme problém. Potřebujeme získat prvních 100 dobrovolníků předtím, než celý projekt oficiálně spustíme.

Typická vejce-slepice situace.

Den pro školu

Takhle by to mohlo vypadat:

Jak může Den pro školu pomoci?

Tady je pár citací z testování s dobrovolníky:

„Super nápad vzít odborníky z odvětví a dostat je do škol, děti nejsou hloupé, škola je nebaví, protože v tom nevidí smysl, je to abstraktní, nemají vizi, nemají směr. Když přijde někdo z oboru, charismatický, může mu to ovlivnit život. Vzory jsou strašně důležité.“ - Dobrovolník

„To je super. Já jsem nadšená a chtěla bych jít hned učit, když vidím takovouhle možnost.“ - Dobrovolník

„Přijde mi to strašný zajímavý, už jsem o tom i přemýšlel a zkoušel někoho oslovit, ale tenkrát to nedopadlo.“ „Hned bych šel něco někoho učit, z knihovnictví nebo z politologie.“ „Ocenil bych, kdyby mi s tím mohl nějaký takový program pomoct.“ - Dobrovolník

A tady pár s učiteli:

„Je to důležité, vždy když jsem si pozvala odborníka, tak hodnocení od studentů bylo nejlepší ze všech hodin.“ „Už jenom to, že přijde něco jiný, tak zájem studentů stoupá.“ - Učitelka

„Ve školách chybí propojení předmětů na to, co se s nimi dá dělat, lidi z praxe tohle mohou pomoct rozkrýt. Studenti, kterým jdou jazyky, si myslí, že musí jít studovat filologii na FF, přitom se dá s jazyky dělat spoustu jiných věcí.“ - Učitelka

U nás v regionu jsou děti ve spirále neúspěchu. Mně by se líbilo, kdyby jim někdo řekl: Já jsem neměl dobrý známky, tohle mi nešlo, ale šlo mi něco jinýho a dostal jsem se dál. Aby věděly, že když se budou snažit, tak dokáží, co chtějí.  - Učitelka

Důležité je, že zapojení veřejnosti ve škole hodnotí pozitivně všechny strany. Učitelé, děti, rodiče i sami dobrovolníci.

Problém

Aby Den pro školu mohl fungovat, potřebuje dvě věci:

 1. Školy, které chtějí spolupracovat s dobrovolníky
 2. Dostatek dobrovolníků po celé ČR

A tady jsou výsledky testování za poslední měsíc:

 • Ze 13 škol, se kterými jsme koncept ověřovali, se jich zapojí 12
 • Ze 26 potenciálních dobrovolníků se jich zapojí 20 a tři o tom ještě uvažují

Na testování to jsou parádní výsledky. Ale na rozjezd pilotní verze Dne pro školu to nestačí. Dvanáct škol (tj. kolem stovky aktivních učitelů) si nemůže vybírat jen z 20 dobrovolníků - to bychom je chudáky uvařili už za první měsíc.

Učitelé navíc potřebují do výuky zapojit specifické lidi podle toho, jakou látku právě s dětmi probírají. Někdy potřebují markeťáka, někdy spisovatele, někdy inženýra a někdy třeba truhláře. S dvaceti dobrovolníky na webu těžko najdou ty pravé.

Hledáme 100 dobrovolníků na pilot

Dvacet statečných nestačí. Abychom mohli Den pro školu začít pilotovat, potřebujeme se dostat aspoň na stovku. Pak už to pro učitele začne být opravdová pomoc a dobrovolničení se rozdělí rovnoměrněji mezi víc lidí.

Takhle by mohla vypadat mapa:

Pár důvodů, proč se přihlásit jako dobrovolník Dne pro školu

 1. Pomůžete dětem
 2. Pomůžete učitelům
 3. Bude to skvělá zkušenost a inspirace pro vás
 4. Získáte možnost předat něco, co jste se sami naučili
 5. Den není tolik, tak proč to nezkusit?

Přihlaste se tady a pomozte nám to rozjet

Chcete podpořit Den pro školu? Přihlaste se tady.

Otevře se vám dotazník na 2 minuty a budeme od vás potřebovat jméno, email, fotku, telefon a pár dalších drobností, abychom vám mohli udělat takový malý profil:

(Díky za svolení Saro ;)

Co tím podpoříte?

Rozjezd potenciálně prvního a největšího portálu, který spojuje učitele s dobrovolníky z praxe. Jen základních škol je v ČR přes 4 500 a kdyby byl na každé jen jeden učitel, který Den pro školy využije jednou za měsíc, bude to za rok 45 000 dní (!) inspirace pro děti.

Nestojí to za to?

K čemu vás to zavazuje?

K ničemu. Až najdeme prvních 100 dobrovolníků, všem se jim ozveme a pošleme jim profily ke kontrole. Pak zprovozníme pilotní verzi webu, na které už je budou učitelé moci oslovit.

Tři ujištění navíc

 1. Vaše kontaktní údaje na webu nebudou. Nikde je nezveřejníme. Učitel vám bude moci přes poslat zprávu, ale údaje nikomu nedáme.
 2. Pozvánku od učitele vždycky můžete odmítnout. Nebudete mít čas. Bude to daleko. Nebude vám to dávat smysl. Nevadí. Vás to k ničemu nezavazuje.
 3. Profil můžeme na vaši žádost kdykoliv skrýt nebo smazat. Stačí říct.

Tak co, dáte jeden Den pro školu?

Přihlaste se tady.