Den pro školu s bankéřem Tomášem Koníčkem: „Už je na čase dávat něco zpátky!”

Tomášův první Den pro školu se odehrál na ZŠ Barrandov na pražském Chaplinově náměstí a byla to premiéra jak se patří!  Akce totiž probíhala v aule, v níž se sešlo hned osmdesátičlenné publikum žáků z 6. -9. ročníků.

„Dnes jsem tady, abych vás vytáhnul z hodiny!” prohlásil Tomáš na úvod a hned si získal hlasité díky i s potleskem. „My měli mít přírodopis, my chemii, a my zemák - ten mě nebaví!“ překřikovaly se děti navzájem.

„Mě škola také nebavila. Praktické zkušenosti mě lákaly víc. Jsem tady, abych se o ty své s vámi podělil. Přesto ale věřte, že škola má své místo.”

Po bouřlivém úvodu se aula zklidnila a Tomáš začal vyprávět svůj inspirativní příběh. Na základní škole ho bavila matematika a informatika, hodnotu spatřoval také v angličtině. Studium vysoké školy po pár týdnech vzdal a jako devatenáctiletý nastoupil do dceřiné společnosti České spořitelny. Ve spořitelně už vystřídal třináct pozic a působí v ní dodnes, nyní na pozici Domain Lead | Small Business & Corporates.

„Rodiče mi už během střední dávali takzvané tržní kapesné. Částku, kterou jsem si sám vydělal na brigádách, rodiče kapesným zdvojnásobili,” vysvětlil Tomáš, jak byl už od dětství motivovaný k získávání zkušeností v praxi.

Později v životě si ale uvědomil, že škola důležitá je. Dodělal si vysokou školu dálkově při práci a pokračoval i na studium MBA na americké University of Pittsburgh. Tady pochopil, že jsme všichni pouze obyčejní lidé a není třeba mít strach z autorit. Profesoři, nehledě na věk nebo postavení, se studenty zacházeli jako s partnery. Jeho spolužáci byli převážně starší profesionálové z manažerských i ředitelských pozic, a to z celého světa.  

„Učte se anglicky a cestujte!” pobízel Tomáš studenty. Setkání s lidmi z jiných prostředí a poznání jiných kultur je podle něj nesmírně obohacující.  „A kdybyste vnitřně cítili, že vás baví řemesla a ne učení, jděte do toho!” zdůraznil studentům nejen důležitost řemeslných profesí, ale také třeba jejich výdělečnost.  

„Kolik vyděláváte vy? Jak vám střední a vysoká škola pomohla k vašemu současnému životnímu stylu? A co vás na vaší práci nejvíce baví?” ptaly se ke konci Tomášova Dne pro školu některé děti možná až příliš bez zábran.

„Co dokážete vy, je v tuto chvíli už převážně ve vašich rukou. Hlavně ale dělejte to, co vás baví,” shrnul Tomáš na konec.

Chtěli byste také rozproudit zvědavost ve svých studentech a inspirovat je příběhem z praxe? Vyberte si odborníka na požadovaný obor z naší komunity dobrovolníků.

Těm, kteří zatím váhají, zda se stát dobrovolníkem Dne pro školu, Tomáš na konec vzkázal: „Už je na čase dávat něco zpátky. Běžte do toho. Užijete si to.”

Pokud se chcete i vy stát dobrovolníkem Dne pro školu a inspirovat studenty, přidejte se k nám.