Den pro školu oslavil 1. rok

Ve středu 2. listopadu jsme oslavili první narozeniny Dne pro školu a spolu s nimi několik krásných milníků. Týmy Nadace České spořitelny, Začni učit! a Q Designers se sešly spolu se zástupci učitelů, dobrovolníků a médií v pražském Hub Hub Na Příkopě 14. Jak to probíhalo? Podívejte se na reportáž s fotkami Hany Connor.

Hosty jsme přivítali novým spotem Dne pro školu, který je sestříhán ze záběrů z proběhlých návštěv škol. Zahájili jsme tak tiskovou konferenci. Role moderátorky se ujala Lucie Ellingerová z Nadace České spořitelny.

„Lidé z praxe - a nezáleží na tom, z jakého oboru jsou - dětem ve školách předávají nejen své profesní know-how, ale zároveň v nich mohou probudit motivaci k dalšímu vzdělávání, a tedy i posílení kompetencí vedoucích k jejich větší soběstačnosti a nezávislosti,” představil program místopředseda správní rady Nadace České spořitelny Karel Valo.

Monika Hovorková z České spořitelny vysvětlila, jak celý nápad na vytvoření Dne pro školu vznikl, a zmínila, že dobrovolnictví má ve Spořce silné kořeny.

Poté dostal slovo Jindřich Fialka z inovačního studia Q Designers, které se podílelo na vytváření programu. Hostům ve zkratce popsal proces, jak Den pro školu vznikal.

„Program jsme s Nadací České spořitelny stavěli tak, aby se měli možnost zapojit dobrovolníci i učitelé po celé republice, a zároveň aby nepůsobil elitářsky a mohl se přidat každý. Jsem moc rád, že se nám to podařilo.“

Sandra Ort Feyglová a Jana Fryzelková z organizace Začni učit!, která doprovází zájemce o učitelství na cestě k tomuto oboru, promluvily o tom, co obnáší jejich práce s komunitou dobrovolníků Dne pro školu. Pomáhají jim například s tím, jak přednášku sestavit, aby byla pro studenty zajímavá.

Tomáš Cironis mluvil o svých zkušenostech dobrovolníka Dne pro školu, o motivaci k zapojení a o setkáních se studenty. „Pokaždé odcházím překvapený, většinou pozitivně.“

Jarmila Klaudysová ze ZŠ Vorlina Vlašim zase povyprávěla o zkušenostech se Dnem pro školu z pohledu učitelky a zmínila, jaký vidí přínos v návštěvách odborníků z praxe pro žáky.

V publiku hostů tiskové konference se objevil také ředitel odboru řízení regionálního školství Jan Mušuta. Vysvětlil, že Den pro školu je v souladu se vzdělávací Strategií 2030+, jejímž cílem je zaměřit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro aktivní občanský, profesní i osobní život. Právě proto našemu programu ministerstvo školství udělilo svou záštitu.

Po skončení konference jsme neformálně pokračovali ve sdílení svých příběhů a zkušeností. Všem zúčastněným moc děkujeme za vytvoření báječné atmosféry.

A jaké jsou ty milníky, kterých Den pro školu za první rok fungování dosáhl?👇

V roce 2023 by nás velmi potěšilo, pokud by Den pro školu přinesl přidanou hodnotu dalším desetitisícům žáků a studentů ve všech regionech v ČR. Máme radost z toho, že se další stovky lidí z praxe aktivně zapojují a chtějí dobrovolně pomáhat ve školách. Děkuji jim za to,“zakončil Karel Valo.

Chcete se zapojit a inspirovat s námi děti ve školách? Vyplňte kontaktní formulář.

Rádi byste pozvali odborníky z praxe do své školy? Vyberte si z naší online databáze.

Pokud máte chuť a 40 minut času, celou tiskovou konferenci k 1. roku Dne pro školu můžete zhlédnout zde.