5 zajímavých profesí, které mohou žáky inspirovat

V databázi projektu Den pro školu už máme přes 150 dobrovolníků. Chápeme, že někdy může být složité se rozhodnout, koho pozvat do třídy, aby žákům odhalil tajemství svého povolání. Prošli jsme databázi a našli 5 profesí, které by mohly zaujmout nejen vás, ale i svěřence v lavicích.

Filmová producentka

Co všechno se musí stát před tím, než film dorazí do kin? Kolik to celé stojí a jak velký musí být tým? O procesu filmování nebo o vlivu kinematografie umí zasvěceně vyprávět producentka Daria, která je podepsaná pod filmovými hity jako je Zátopek, Anthropoid, Želary nebo Rok ďábla. 

Radiologická fyzička

Jitka pracuje v pražském Protonovém centru jako radiologická fyzička. Kromě toho, že proniknete do tajů této profese, může se Jitka s dětmi podělit o svou pozoruhodnou životní cestu, která se nevine jen malebnou českou krajinou. Zkušenosti sbírala v Itálii a vyzkoušela si i práci učitelky fyziky, skrze kterou motivuje ke studiu technických oborů.

Stavbaři

O své budoucí práci měli oba dobrovolníci jasno už od mládí. Dominika v dětství fascinovalo rozestavěné brněnské sídliště a Veronika dostala možnost pomáhat rodičům při stavbě rodinného domu. Oba dva mohou přiblížit svou cestu od nejnižších pozic na stavbě až po kariérní vrchol a povyprávět, jakou roli hrálo vzdělání i vášeň pro obor.  

Etnolog

Ovlivněn romány Karla Maye a příběhy cestovatelů Alberta Vojtěcha Friče nebo Miloslava Stingla vystudoval Pavel obor mimoevropská etnologie a folkloristika. Po vysoké se vydal do Brazílie pátrat po odkazu malíře Vladimíra Kozáka. Den pro školu v podání Pavla tak může být pozvánkou do exotických krajů a života jejich obyvatel. 

Manažerka udržitelnosti v oboru 3D tisku  

3D tisk je velké téma dneška a stejně to vnímá i Martina. Přestože studovala design, propojení udržitelnosti a technologie ji fascinuje také. Všechny tyto tři zájmy se setkaly v práci pro Prusa Research. Zde může Martina díky skvělému zázemí zkoumat materiály a vztah přírody a technologií. Tato témata se rozhodla otevřít i ve svém Dni pro školu. 

Nehodí se vám do výuky zmínění dobrovolníci? Projděte se svými žáky naši komunitu dobrovolníků, ať si vyberou, kdo je zajímá.